Warszawa – Marsz Niepodległości 2018

Marsz Niepodległości jest największym wydarzeniem jakie co roku współorganizuje Obóz Narodowo-Radykalny. W tym roku manifestacja była szczególna, ponieważ miała miejsce w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i zgromadziła rekordową liczbę uczestników. Swój udział w organizacji Marszu mieli działacze Brygady Mazowieckiej.

Przygotowania do wydarzenia zaczęły się na długo przed 11 listopada. Do naszych zadań należało przygotowanie koncertu, zabezpieczenia demonstracji, malowanie transparentów, czy inne działania promocyjne. Nasi działacze byli także w sztabie medialnym, czy prawnym, który ze względu na zawirowania w ostatnich dniach przed Marszem miał pełne ręce roboty. Nie zabrakło nas też, oczywiście, na rozprawie przed warszawskim sądem, którego wyrok był, na szczęście, korzystny. W nocy z 9 na 10 listopada zajęliśmy się wieszaniem w różnych miejscach Warszawy banerów zapraszających na Marsz. Kolejny dzień upłynął pod znakiem ostatniego szkolenia strażników i dopinania innych spraw organizacyjnych. Tego dnia zadbaliśmy także o naszych kolegów z włoskiej organizacji Forza Nuova, którym pomogliśmy w poruszaniu się po Warszawie, a także zabraliśmy ich na zwiedzanie najciekawszych miejsc w stolicy.

11 listopada pracowaliśmy już od godzin porannych. Część naszych działaczy była w Straży Marszu, inni zajmowali się kwestą, kolejni rekrutacją, jeszcze inni sprawami technicznymi lub medialnymi, a także sprzedażą gadżetów patriotycznych. Im bliżej było godziny 14, tym więcej ludzi gromadziło się w okolicach ronda Dmowskiego. Zgromadzenie zostało otwarte zgodnie z planem przez prezesa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości i Zastępcę Kierownika Głównego ONR – Roberta Bąkiewicza. Przy dźwiękach pieśni patriotycznych uczestnicy Marszu czekali na wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. Zaraz po nim wyruszył nieliczny Marsz zorganizowany przez władze państwowe, a potem na trasę wkroczyliśmy my. Pochód otwierała kolumna ONR i Forza Nuova, a za nią szli działacze Młodzieży Wszechpolskiej.

Ze względu na obecność na Marszu setek tysięcy ludzi trwał on bardzo długo. Manifestacja była dumna i spokojna, w czym duża zasługa Straży Marszu. Gdy pochód zaczął docierać na błonia Stadionu Narodowego przywitały go dźwięki muzyki zespołu Irydion. Kiedy większość ludzi zgromadziła się na miejscu rozpoczęły się przemówienia. Wydarzenie prowadził Sekretarz ONR Tomasz Kalinowski, a głos zabrali: Robert Bąkiewicz, Kierownik Główny ONR Tomasz Dorosz, prezes Młodzieży Wszechpolskiej Ziemowit Przebitkowski, wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Witold Tumanowicz, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Damian Kita i historyk Leszek Żebrowski. Nie zabrakło też Modlitwy NSZ i pozdrowienia skierowanego do uczestników Marszu przez kobatanta NSZ Leszka Zabłockiego. Odśpiewano, oczywiście, także Hymn Państwowy oraz ,,Rotę” i ,,Bogurodzicę”. Na koniec błogosławieństwa udzielili obecni na scenie księża. 

Ostatnim, ale jakże ważnym wydarzeniem tego dnia był koncert muzyki patriotycznej. Jego początek dla wielu był zaskoczeniem, bo wystąpił… Andrzej Rosiewicz. Następnie na scenie pojawili się wykonawcy znani z innych patriotycznych koncertów –  Basti, Klipo, Irydion, 5tka, Sova, Egon, Huzar oraz Royal age. Co ciekawe koncert odbywał się w świetle sztucznych ogni, które zostały odpalone nad Wisłą.

Koniec koncertu nie był jednak końcem pracy dla wielu z nas. Czekała nas jeszcze masa zadań organizacyjnych i porządkowych. Jako ostatnie (nad ranem) pracę skończyły osoby, które liczyły pieniądze zebrane podczas kwesty. 

Był to już IX Marsz Niepodległości, ale ten zdecydowanie przejdzie do historii. Pokazaliśmy bowiem, że Polacy, mimo kłód rzucanych pod nogi przez media i polityków, potrafią się w ten wyjątkowy dzień zjednoczyć, aby zamanifestować swój patriotyzm. Oby to wydarzenie było motorem napędowym do działalności naszej organizacji i całego środowiska narodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *