Warszawa: „Kto Ty jesteś? Polka mała. Jaki znak Twój? Lilia biała” – czyli o kobiecości narodowym okiem.

W dniu 11 marca br. w ramach Narodowego Tygodnia Kobiet odbyła się konferencja pt. „Istota i misja kobiety we współczesnym świecie” zorganizowana przez Klub Narodowy SGH przy współpracy z brygadą mazowiecką Obozu Narodowo – Radykalnego. Uczestnicy konferencji mieli przyjemność wysłuchać prelekcji dr Marty Cywińskiej pt. „Rola kobiety w rodzinie i społeczeństwie” oraz wykładu dr. Stanisława Krajskiego „Ubiór a kultura osobista kobiety”. Na początku konferencji zostały złożone życzenia wszystkim obecnym na konferencji Paniom, a także rozdane tulipany, z okazji niedawno obchodzonego Dnia Kobiet.

Wykład dr Marty Cywińskiej dotyczył istotnej roli, jaką spełnia kobieta we współczesnym społeczeństwie. Prelegentka powoływała się na przepiękne wzorce kobiece z okresu przedwojennego, przypominając słuchaczom m.in. fragmenty z przedwojennej deklaracji Narodowej Organizacji Kobiet: „Pan Bóg jest najważniejszym celem naszego życia”, „Macierzyństwo jest najpiękniejszym darem kobiety”. Przy czym dr Cywińska przedstawiła znakomitą definicję macierzyństwa — oznacza ono przygarnięcie do serca — również tych istot, które nie są spokrewnione z nami w sensie biologicznym. Mówiąc o kobietach, dr Cywińska wspomniała o przedstawicielkach poprzednich pokoleń, które „z jednej strony były bardzo silne duchem, z drugiej bardzo subtelne; bardzo zdeterminowane w wypełnianiu swojej misji, z drugiej strony bardzo opiekuńcze i dobre z natury”. Według prelegentki kobieta to typ człowieka angeliczny, „typ ludzki, który znajduje przyjemność w dawaniu, a nie braniu”. Podczas wykładu jako pozytywne wzorce wspomniane zostały takie działaczki społeczne jak Alina Rossman („intelektu niezwykłego”), Irena Puzynianka („która zawsze nosiła się jak dama”), Danusia Siedzikówna, Marcelina Sembrycz – Kochańska, a także Cecylia Staszkiewicz – Podlisiecka. Nawiązując do współczesnych wydarzeń, dr Cywińska stwierdziła, że działaczki narodowe są zdecydowanie przeciwne feministycznemu modelowi kobiety, który jest modelem materialnym. Jeśli istota ludzka zabiega jedynie o sławę lub o posiadanie, a także afiszowanie się z przykrymi obowiązkami, jakie nałożyło na nią życie – to nie jest to pełnia kobiecości. Dr Cywińska mówi nam, że wbrew propagowanym współcześnie wzorcom, kobieta mądra to taka, która potrafi… milczeć. Kobieta powinna milczeć tam, gdzie milczeć wypada i protestować tam, gdzie protestować wypada. Podsumowaniem i wytyczną dla kobiet zaangażowanych w działalność narodową mogą być słowa naszej prelegentki: „Działalność społeczna jest naszą formą służby dla narodu”.

Dr Stanisław Krajski skupił się natomiast podczas swojego wykładu na materialnym aspekcie kobiecego wdzięku, a więc jej wyglądzie. Słuchacze mieli okazję poznać podstawy savoir-vivre’u w kobiecym stroju, a także niezwykle fascynującą teorię tworzenia i stosowania perfum. Zgodnie z zaleceniem prelegenta, powinniśmy dbać o sposób, w jaki wybieramy stroje, ponieważ „ubiór jest okładką książki, która my jesteśmy”, ale z drugiej strony ślepe podążanie za modą nie jest pożądane, ponieważ przysłania osobowość kobiety. Dr Stanisław Krajski wspomniał także ponadczasowe zasady stylu, które wykreowała genialna francuska projektantka Coco Chanel. Jako ciekawostki, dr Krajski podał także recepturę tworzenia najsłynniejszych na świecie perfum, czyli Chanel no.5 oraz sposób wykorzystania aldehydów przy tworzeniu perfum.

Wykłady odbywające się w ramach konferencji „Istota i misja kobiety we współczesnym świecie” wzbogaciły uczestniczki płci pięknej o szczególną wiedzę – zarówno w kwestii posłannictwa kobiety w działalności na rzecz narodu i rodziny, jak i w kwestii bardziej przyziemnej, czyli rozpoznawania i stosowania elegancji w ubiorze. Całość nagrań jest dostępna na Twitterze Brygady Mazowieckiej ONR.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *