VII Marsz Powstania Warszawskiego

„Dziś idę walczyć mamo” to hasło Marszu Powstania Warszawskiego organizowanego po raz siódmy przez Obóz Narodowo-Radykalny. Jak co roku tłumy Warszawiaków przemaszerowały ulicami stolicy aby uczcić to wydarzenie tak ważne nie tylko dla jej mieszkańców, ale również dla wszystkich Polaków. Jako organizator Obóz Narodowo-Radykalny zaprosił również środowiska narodowe: Młodzież Wszechpolską oraz Ruch Narodowy. 

Przez cały dzień od godz. 10 rano w ramach akcji „Powstańcza krew” można było oddać krew dla potrzebujących. Akcja ta zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem. Oddanie krwi ma w tym dniu również charakter symboliczny. Polscy bohaterowie również przelewali krew za innych – za nas.

Krwiobus na pl. Defilad

W okolicach Metra Centrum przez cały dzień był uruchomiony punkt informacyjno-historyczny , można było zakupić emblematy patriotyczne między innymi z symbolami Polski Walczącej. W okolicach Placu Defilad była zorganizowana kwesta dzięki której każdy mógł przyczynić się do wsparcia organizacji Marszu Powstania Warszawskiego. Przed godziną „ W” na Rondzie Romana Dmowskiego gromadziły się tłumy ludzi. 

Punkt informacyjno-historyczny

Punktualnie o godzinie 17.00 zawyły syreny a Warszawiacy uczcili pamięć poległych powstańców minutą ciszy. Następnie został odśpiewany Hymn Polski. Ksiądz Łukasz Szydłowski po modlitwie za poległych powstańców udzielił błogosławieństwa wszystkim uczestnikom.

Godzina “W”

Trasa marszu była zaplanowana. Start z ronda Dmowskiego, dalej Alejami Jerozolimskimi, rondo de Gaull’a , ul.Nowy świat i ul. Krakowskie Przedmieście aż do Placu Zamkowego. Wielotysięczny tłum wyruszył. Skandował hasła: „ Cześć i chwała bohaterom” , „Bóg , honor i ojczyzna”, „Narodowe Siły Zbrojne – Chrobry II” (Zgrupowanie Chrobry II, w którym walczyli członkowie ONR, NSZ i w którym walczył również rtm. Witold Pilecki nie oddało ani centymetra broniącego terenu przez 63 dni Powstania.).

Gdy marsz wchodził na rondo de Gaulle’a kordony policji zablokowały dalszą trasę uniemożliwiając dalszy przemarsz ulicą Nowy Świat. Około godziny 17.30 Policja przekazała informację, że decyzją Biura

Bezpieczeństwa Miasta Stołecznego Warszawy Marsz Powstania Warszawskiego zostaje rozwiązany. Nie podano żadnego powodu dla którego zgromadzenie zostało rozwiązane. Policja zablokowała czoło Marszu . Ani organizatorzy ani tysiące idących pod biało-czerwonymi sztandarami uczestników Marszu nie zostało poinformowanych o przyczynach takiej decyzji. Decyzja Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz Policji o zablokowaniu legalnego zgromadzenia mogła doprowadzić do tragedii. Setki ludzi stłoczonych na małej przestrzeni w upale powodowała, że niektórzy uczestnicy słabli, zdarzały się przypadki omdleń. Na szczęście ważną rolę odegrała Straż Marszu Niepodległości, składająca się z wolontariuszy, udzielała pomocy potrzebującym. Niestety dojazd pogotowia ratunkowego był bardzo utrudniony ze względu na blokadę.

Policyjna blokada

Po około godzinie Policja podjęła decyzję o przepuszczeniu uczestników Marszu chodnikiem z jednej strony ul. Nowy Świat oraz ul. Krakowskie Przedmieście do Placu Zamkowego.
Pod Kolumną Zygmunta jako pierwszy przemawiał Kierownik Główny Obozu Narodowo-Radykalnego, Tomasz Dorosz. Nawiązał do bezprawnego rozwiązania legalnego marszu. Wskazał, również, że coraz częściej pojawia się niebezpieczny przekaz ograniczający Powstanie Warszawskie tylko i wyłącznie do walki z faszyzmem, a była to “walka o niepodległość Polski z Niemcami”. W swoim przemówieniu zawarł istotę idei „ Jesteśmy Polakami. Walczyliśmy z komunistami, nazistami i będziemy walczyć z każdym wrogiem Polski.” Nawiązał do historii Narodowych Sił Zbrojnych, którą próbowano wymazać z historii i pamięci Polaków.
Poseł Robert Winnicki, zaczął swoje przemówienie od słów: ” Przeszliśmy!”. Powiedział też: „My jesteśmy tutaj bo chcemy zamanifestować wolę życia i wolę działania. Jesteśmy kolejnym pokoleniem, które musi odbudowywać Polskę od budowania elit. Abyśmy nigdy więcej nie umierali za cudze interesy”. Kolega Mateusz Marzoch rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej zwrócił uwagę, aby codziennie dawać świadectwo miłości do ojczyzny, dawać przykład innym bycia dobrym Polakiem. Nawiązał też do rozwiązania legalnego marszu Młodzieży Wszechpolskiej w Katowicach.

Historyk Leszek Żebrowski mówił: „ Nie pozwalajmy znieważać naszych bohaterów”.
Robert Bąkiewicz prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości zwracał uwagę na bezpodstawność decyzji Miasta Stołecznego oraz Prezydent Gronkiewicz-Waltz i Policji. Jednocześnie podziękował wszystkim uczestnikom Marszu.

Leszek Żebrowski

Na zakończenie odbył się koncert muzyki patriotycznej. Grali dla nas: Basti i Klipo, Karat NM, Sova, Egon.

VII Marsz Powstania Warszawskiego To kolejny dowód na to jak wielka siła i wielkie pokłady patriotyzmu drzemią w sercach Polaków. Potrafimy godnie i z szacunkiem oddać hołd poległym powstańcom. Pozwala nam na to nasza narodowa duma, znajomość historii i odkłamywanie jej krok po kroku.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, która znajduje się poniżej.
Cześć i chwała bohaterom!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *