Upamiętnienie zamordowanych Polaków w Palmirach

14 września delegacja warszawskiego oddziału ONR wzięła udział w corocznej uroczystości patriotyczno-religijnej w Palmirach. Jest to miejsce uświęcone krwią ponad 2 tysięcy Polaków, którzy zostali straceni w masowych egzekucjach z rąk niemieckich okupantów podczas II wojny światowej. Wielu spośród nich to przedwojenni narodowcy.

Obchody rozpoczęły się od Mszy świętej w intencji pamięci ofiar terroru hitlerowskiego, którą odprawił metropolita warszawski ks. kardynał Kazimierz Nycz. Po Eucharystii odczytano list m.in. Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Przypominał, że „wśród tutaj pochowanych znajdują się wybitni działacze polityczni i społeczni, uczeni, którzy (…) rozsławiali imię Polski poprzez swoją twórczość i osiągnięcia naukowe”. Pamięć ofiar uczczono wygłoszeniem apelu pamięci i salwą honorową. Następnie zostały złożone wieńce na palmirskim cmentarzu. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. weterani i kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Wojsko Polskie, pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego i Lasów Państwowych, harcerze, dzieci i młodzież szkolna, studenci Wojskowej Akademii Technicznej, mieszkańcy okolic.

Po uroczystości pomodliliśmy się przy grobach przedwojennych działaczy Obozu Narodowo-Radykalnego: Stanisława Piaseckiego i Wojciecha Kwasieborskiego.

Galeria zdjęć:

DSC_2167

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *