Marsz leśny Podwarszawskim Szlakiem Pamięci

W sobotę 20 maja 2017 r. Brygada Mazowiecka Obozu Narodowo-Radykalnego udała się na pieszą wędrówkę Podwarszawskim Szlakiem Pamięci w Kampinoskim Parku Narodowym. Szlak ten przebiega przez puszczę pomiędzy Laskami a Wólką Węglową, gdzie miały miejsce dramatyczne wydarzenia związane z II Wojną Światową.

Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy w Laskach. Po kilku kilometrach dotarliśmy do Sierakowa, gdzie przy Drodze Łączniczek Armii Krajowej znajduje się kamień pamiątkowy – miejsce, w którym w dniu 24 czerwca 1944 r. zginęło 5 żołnierzy Armii Krajowej: dowódca dywersji bojowej VIII Rejonu ppor. Marian Grobelny „Macher”, ppor. Stefan Kruszyński „Dołęga”, plut. pchor. Julian Beer „Pierwotny”, sierż. Stefan Leszczyński „Ezel” i kpr. Wiesław Kowalewski „Rydz”. Zostali oni zamordowani przez ubranych po cywilnemu niemieckich żandarmów z Zaborowa.

Po kilku kilometrach marszu, śpiewając patriotyczne pieśni, dotarliśmy do Kamienia Ułanów Jazłowieckich. Inskrypcja na kamieniu mówi, że z tego miejsca 19 września 1939 r. szwadrony 14 pułku Ułanów Jazłowieckich ruszyły do szarży pod Wólkę Węglową, otwierając drogę do oblężonej Warszawy oddziałom Armii „Poznań” i „Pomorze”.

Kilometr dalej w okolicy Wydmy Łuże, odwiedziliśmy miejsca straceń 83 warszawskich więźniów, przeprowadzone przez Niemców w czerwcu i październiku 1942 r. U podnóża Wydmy Łuże w dniu 15 października 1942 r. Niemcy rozstrzelali 39 więźniów „Pawiaka”, jako odwet za przeprowadzoną w nocy z 7 na 8 października 1942 roku akcję dywersyjną Armii Krajowej o kryptonimie „Wieniec”. Akcja ta polegała na wysadzeniu torów kolejowych dookoła Warszawy i tym samym na kilkunastogodzinnym paraliżu niemieckiego transportu kolejowego.  Na Wydmie Łuże znajdują się również pozostałości po Atomowej Kwaterze Dowodzenia – obiekcie wojskowym zbudowanym na wypadek wojny atomowej. Obiekt ten zbudowany był z trzech części: podziemnego schronu dowodzenia, budynku naziemnego (który wyglądem przypominał szkołę) oraz podziemnej hali schronu o powierzchni ok. 2000 m2. Niestety obiekt ten od 2004 r. niszczeje, a w bieżący roku naziemna część została zburzona.

Ostatnim punktem wędrówki było miejsce pamięci zlokalizowane w okolicy polany turystycznej w Opaleniu. Miejsce to związane jest z atakiem żandarmerii niemieckiej na skład broni, mieszczący się w gajówce w Opaleniu. W wyniku akcji w dniu 28 stycznia 1944 r., na miejscu został zabity kpr. pchor. Jerzy Zawadzki ps. „Zapora”, a kpr. pchor. Włodzimierz Banek ps. „Wit”, kpr. Wacław Miecznikowski ps. „Pustelnik” i chor. Stanisław Siwek ps. „Zadziora” zostali złapani kilka dni później i powieszeni na balkonie jednego z domów w Lesznie.

Celem naszej kilkunastokilometrowej wędrówki było uczczenie pamięci zamordowanych bohaterów. Dodatkowo wysiłek fizyczny w połączeniu z informacjami dotyczącymi odwiedzanych miejsc i wydarzeń z nimi związanych, pozwolił nam na wzmocnienie ducha i pogłębienie idei, którą podążamy.

Galeria zdjęć:

01

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *