Hajnówka. III Marsz Żołnierzy Wyklętych

W sobotę 24 lutego 2018 roku Brygada Mazowiecka ONR wzięła udział w obchodach Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce, na zaproszenie Brygady Podlaskiej ONR i Patriotycznej Jagiellonii. Marsz z tej okazji w Hajnówce odbył się już po raz trzeci.

Wyruszyliśmy sprzed Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce zwartym szpalerem z naszymi flagami ONR i flagami narodowymi. Z naszej strony wszystko odbywało się bardzo spokojnie, skandowaliśmy patriotyczne hasła upamiętniające Żołnierzy Wyklętych, którzy oddali swoje życie w walce o wolną Polskę, szczególnie tych, których działalność była związana z terenem Podlasia, m.in. Romuald Rajs – ps. Bury, Zygmunt Szendzielarz – ps. Łupaszka czy Danuta Siedzikówna – ps. Inka.

Nie obyło się jednak bez prowokacji ze strony tzw. Obywateli RP, którzy nie uszanowali nawet bliskości cerkwi prawosławnej i zorganizowali sobie swoje stanowisko bojowe właśnie przed tą świątynią, którą mijaliśmy podczas naszego marszu. Wykrzykiwali obelżywe hasła w naszą stronę podczas gdy uczestnicy marszu w milczeniu i poszanowaniu miejsca mijali świątynię prawosławną.

Miejscem docelowym do którego zmierzał marsz był Hajnowski Dom Kultury, w którym po marszu zaplanowany był pokaz filmu Ewy Szakalickiej o Romualdzie Rajsie ps. „Bury” pt. „Podwójnie wyklęty” nagrodzonego trzema nagrodami na IX Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. Pokaz był połączony ze spotkaniem z panią reżyser.
Zanim nastąpiło oficjalne zakończenie marszu przed Domem Kultury zabrali głos zaproszeni przez organizatorów goście m.in. pełnomocnik stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego Brygady Mazowieckiej mecenas Stefan Saczkowski, który jednoznacznie podkreślił w swojej wypowiedzi konieczność kultywowania pamięci Żołnierzy Wyklętych nie tylko w dniu ich pamięci, ale także na co dzień, ciągle przypominając o ich zasługach w odzyskaniu wolności, abyśmy my dziś mogli cieszyć się życiem w wolnej Polsce. Mówił m.in. – „Nasi bohaterowie leżą w bezimiennych grobach, im dzisiaj składamy cześć, oddajemy cześć i chwałę wszystkim niezłomnym, Polakom, którzy nie dali się zepchnąć na margines w drugiej Rzeczypospolitej przez sanację, przez reżim sanacyjny i pogrzebać przez hitlerowskiego najeźdźcę, nie dali się sowietom, walczyli do końca, nie mieli innego wyboru, dziś oddajemy im cześć”.
W tym roku było nas, uczestników marszu, około 200 osób, ale wierzymy, że w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej i tego życzyliśmy sobie wzajemnie przed odjazdem żegnając się z kolegami z ONR Brygada Podlaska.

Hajnówka 2018

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *