Brygada Mazowiecka na obchodach rocznicowych w Gdańsku

14. kwietnia, to data szczególna dla każdego członka i sympatyka Obozu Narodowo-Radykalnego. Tego dnia w roku 1934, w stołówce gmachu Politechniki Warszawskiej grupa działaczy narodowych podpisała deklarację ideową Obozu Narodowo-Radykalnego. 84 lata później, 14 kwietnia 2018 roku, my spadkobiercy idei narodowej obchodziliśmy nasze święto.

W tym roku oenerowcy przybyli licznie do Gdańska aby obchodzić swoje święto. My, Brygada Mazowiecka Obozu Narodowo-Radykalnego, również pojechaliśmy do stolicy Pomorza, aby wspólnie z naszymi kolegami z innych brygad wziąć udział w obchodach rocznicowych. Rozpoczęliśmy nasze świętowanie od Mszy Świętej w kościele pw. Św. Barbary, za dusze założycieli i ideowych przywódców przedwojennego ONR – Jana Mosdorfa, Henryka Rossmana i Bolesława Piaseckiego. Po zakończeniu mszy cały kościół zagrzmiał głośnym odśpiewaniem “Boże Coś Polskę”. Ciężko było powstrzymać łzy wzruszenia.

Następnie działacze przenieśli się do budynku Sali BHP na terenie Stoczni Gdańskiej, historycznego miejsca podpisania Porozumień Sierpniowych. Tam rozpoczęła się nasza rocznicowa konferencja. Zaszczyt prowadzenia konferencji przypadł naszemu koledze z Brygady Mazowieckiej, sekretarzowi naszej brygady Michałowi Jelonkowi. Jako pierwszego zaprosił na mównicę kierownika sekcji naukowo-szkoleniowej Adama Seweryna. Kolega Adam w bardzo ekspresyjnym wystąpieniu powiedział m.in. że obecnie rządząca w Polsce ekipa, mimo swoich deklaracji, jest obca narodowej tradycji, jest mieszanką zgniłej zachodniej chadecji i neosanacji, i nie wróży to nic dobrego dla naszej ojczyzny. Jednocześnie podkreślił, że nie możemy nigdy iść na jakiekolwiek zgniłe kompromisy z systemem demoliberalnym tylko iść własną, od lat wyznaczoną drogą.

Sala BHP Stoczni Gdańskiej
Adam Seweryn

Jako kolejny zabrał głos Artur Zienkiewicz, Honorowy Kierownik Główny Obozu Narodowo-Radykalnego. W swoim wystąpieniu rozwinął znaczenie hasła tegorocznej rocznicy: “Maszerować aby nie zgnić, żeby nie umrzeć nigdy!”. “Marsz” ma tutaj znaczenie głębsze i oznacza nasz wieloletni marsz ku Wielkiej Polsce. Hasło stanowi także przesłanie, że trzeba ciągle pracować nad swoimi słabościami, nad charakterem, żeby nie stać się jak ci, którzy cały czas plują na nas, a sami są martwi wewnętrznie. deklarował, że my narodowi radykałowie będziemy bronić naszych granic przed imigrantami, aby Polska mogła pozostać jednolita kulturowo i homogeniczna etnicznie.

Adam Zienkiewicz

Następnie zabrał głos Aleksander Krejckant, Kierownik Główny ONR. Wspomniał w swoim wystąpieniu o miejscu, w którym zebraliśmy się na nasze świętowanie. Powiedział, że Stocznia Gdańska to wyjątkowe miejsce. Miejsce, w którym nastąpiła rewolucja godności. Ta rewolucja jest znów potrzebna polskim rodzinom.

Aleksander Krejckant

Na konferencji mieliśmy też znamienitych gości z zagranicy, przedstawicieli ONR z Irlandii oraz delegację włoskich nacjonalistów z zaprzyjaźnionej z nami organizacji Forza Nuova.
Po konferencji wszystkie delegacje z całego kraju uformowały kolumnę i przemaszerowaliśmy dumnie przez centrum miasta, niosąc flagi narodowe i organizacyjne i skandując m.in. “Idzie NaRa, Idzie NaRa ONR”, “Ave Christus Rex!”, “Nie tęczowa, nie laicka, Polska tylko Katolicka”. Równy krok naszego marszu niósł się szerokim echem po bruku gdańskiej starówki.

Przemarsz ulicami miasta

Po marszu gospodarze tegorocznych obchodów, Brygada Pomorska ONR, zaprosili nas na część rozrywkową. Pierwszą niespodzianką dla nas był bardzo ciekawy wykład Guido Giraudo, dziennikarza, pisarza, aktywisty, legendarnej postaci włoskiej prawicy. W latach 70. był on członkiem zespołu muzycznego Amici del Vento, kierownikiem regionalnej organizacji studenckiej FUAN, potem założycielem Stowarzyszenia Kulturalnego Lorien i autorem książki o Sergio Ramellim. Opowdział nam o swojej najnowszej publikacji. Drugą niespodzianką był występ legendarnego barda włoskiego nacjonalizmu Skolla, który przyjechał do Polski po raz pierwszy, specjalnie na nasze zaproszenie. Później koncerty dla nas dali jeszcze polscy artyści sceny patriotycznej, p. Andrzej Kołakowski, Irydion, Basti i Karat.
Na miejscu też można było zjeść, napić się i spędzić miło czas w gronie ideowych kolegów i koleżanek.
Przed nami teraz kolejny rok pracy i służby dla Ojczyzny. Czołem Wielkiej Polsce! Brygada Mazowiecka Obozu Narodowo-Radykalnego.

W drodze do Gdańska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *